Jak zmienić oponę samochodową? Krok po kroku

wulkanizacja opon mokotów

Jeśli jedziesz, gdy złapiesz gumę, powoli zmniejszaj prędkość pojazdu, włącz światła awaryjne w samochodzie i poszukaj bezpiecznego miejsca do zatrzymania się. Jeśli to możliwe, wjedź na parking z otwartą przestrzenią lub znajdź inny obszar o małym natężeniu ruchu. Wymiana opon to nasza specjalność nie tylko w Warszawie i okolicach.

Jeśli jedziesz autostradą i nie możesz wysiąść, zjedź na pobocze prostego odcinka drogi. Jeśli możesz, znajdź równy obszar — pomoże to zminimalizować ryzyko poruszania się pojazdu podczas wymiany opony. Gdy samochód się zatrzyma, wykonaj następujące czynności.

Krok 1: Ustaw hamulec postojowy

Po zatrzymaniu zaparkuj samochód i zaciągnij hamulec postojowy. To kolejny środek bezpieczeństwa, który pomoże Twojemu samochodowi pozostać na miejscu podczas zmiany opony.

Krok 2: Zgaś urządzenia ostrzegawcze

Jeśli masz odblaski lub odblaskowe trójkąty ostrzegawcze, ustaw je zgodnie z instrukcjami produktu. Zachowaj szczególną ostrożność i nigdy nie odwracaj się plecami do nadjeżdżających pojazdów.

Krok 3: Umieść kliny pod koła

Kliny pod koła zapobiegają poruszaniu się samochodu. Zmieniając przednią oponę, umieść je za tylnymi oponami samochodu. Kiedy zmieniasz tylną oponę, umieść je przed przednimi oponami samochodu.

Krok 4: Zdejmij kołpak

Następnie musisz zdjąć kołpak. Jest to konieczne, abyś mógł dostać się do nakrętek mocujących oponę do samochodu. Użyj pręta do podważania (płaski koniec klucza), aby zdjąć kołpak z felgi.

Krok 5: Poluzuj nakrętki mocujące

Następnie musisz zdjąć kołpak. Jest to konieczne, abyś mógł dostać się do nakrętek mocujących oponę do samochodu. Użyj pręta do podważania (płaski koniec klucza), aby zdjąć kołpak z felgi.

Krok 6: Ustaw podnośnik pod samochodem

Najlepsze miejsce na podnośnik znajduje się pod ramą pojazdu, obok przebitej opony. Ze względów bezpieczeństwa i aby uniknąć uszkodzenia samochodu, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące tego, gdzie i jak umieścić podnośnik.

Krok 7: Podnieś pojazd za pomocą podnośnika

Pompuj powoli podnośnikiem, aż przebita opona oderwie się od ziemi. Upewnij się, że żadna z części ciała Twojego ani nikogo innego nie wejdzie pod samochód podczas podnoszenia go lub po jego podniesieniu. Jeśli twój samochód porusza się, gdy jest na podnośniku, nie próbuj go zatrzymywać. Odsuń się od samochodu i poczekaj, aż spadnie, a następnie spróbuj ponownie.

Krok 8: Całkowicie odkręć nakrętki mocujące

Gdy nakrętki kół są już poluzowane, zakończ je ręcznie odkręcać. Umieść nakrętki w bezpiecznym miejscu, aby nie zostały zgubione.

Krok 9: Usuń przebitą oponę

Pociągnij oponę do siebie, aby zdjąć ją z piasty, a następnie umieść ją na boku i nie przeszkadzaj.

Krok 10: Zamontuj koło zapasowe

Dopasuj koło zapasowe do śrub oczkowych i wepchnij je na piastę koła, aż śruby wbiją się w felgę.

Krok 11: Wymień nakrętki mocujące

Umieścić nakrętki mocujące na śrubach mocujących i dokręcić je ręcznie. Nie używaj jeszcze klucza oczkowego do ich zabezpieczania.

Krok 12: Lekko opuść pojazd

Za pomocą podnośnika opuść samochód, aż koło zapasowe dotknie ziemi. Uważaj, aby nie opuścić go do punktu, w którym utrzyma cały ciężar pojazdu.

Krok 13: Dokręć nakrętki mocujące kluczem

Dokręć nakrętki mocujące, obracając klucz zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak bardzo, jak to możliwe. Ważne jest, aby dokręcać nakrętki kół we właściwej kolejności, aby zapewnić ich zamocowanie na piaście.

Krok 14: Zakończ opuszczanie pojazdu

Całkowicie opuść samochód i wyjmij podnośnik. Jeszcze raz dokręć nakrętki koła, używając tego samego wzoru, jak w poprzednim kroku.

Krok 15: Załóż z powrotem kołpak

Jeśli zdemontowany kołpak pasuje do koła zapasowego, załóż go z powrotem.

Krok 16: Sprawdź ciśnienie w oponach

Jeśli zdemontowany kołpak pasuje do koła zapasowego, załóż go z powrotem.

Krok 17: Zwróć cały sprzęt i materiały do ​​swojego pojazdu

Zbierz wszystkie użyte przedmioty i zabezpiecz je w swoim samochodzie. Pamiętaj, aby schować instrukcję obsługi, podnośnik i klucz oczkowy we właściwych miejscach.

Krok 18: Napraw przebitą oponę

Jazda na kole zapasowym na długich dystansach jest niebezpieczna, więc zabierz przebitą oponę do profesjonalnego warsztatu samochodowego i napraw ją lub wymień tak szybko, jak to możliwe.

Wskazówki dotyczące konserwacji opon, które pomogą uniknąć przebicia

Właściwa pielęgnacja opon samochodowych nie gwarantuje, że nigdy nie złapiesz gumy, ale może to zmniejszyć ryzyko. Regularna konserwacja opon może również pomóc przedłużyć ich żywotność, zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i zmniejszyć zużycie paliwa. Zgodnie z listą kontrolną konserwacji opon stowarzyszenia producentów gumy (RMA) możesz zrobić kilka prostych rzeczy, aby utrzymać opony w dobrym stanie: regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach, obracaj opony zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu i wyważaj je i okresowo wyrównywane. Serwis wulkanizacja opon Wilanów zajmie się Twoim autem kompleskowo.

Znaki, że możesz dostać mieszkanie

Konserwacja zapobiegawcza może pomóc w utrzymaniu opon w dobrym stanie, ale nadal ważne jest, aby je często sprawdzać. RMA zaleca poświęcenie co miesiąc pięciu minut na poszukiwanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych awarii opony samochodowej: pęknięć na ścianie bocznej opony, nierównomiernego zużycia bieżnika, nadmiernie zużytego bieżnika i wybrzuszeń. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych problemów, udaj się do warsztatu samochodowego i zleć naprawę lub wymianę opony.

Zanim Ty lub Twoje dziecko ponownie ruszycie w drogę, poćwiczcie wymianę opon w bezpiecznym miejscu, takim jak podjazd lub garaż. Zapoznanie się teraz z procesem pozwoli Ci lepiej przygotować się do zmiany opony w mniej idealnych warunkach. Sugerujemy przechowywanie tego przewodnika w schowku samochodowym i przeglądanie go od czasu do czasu, aby odświeżyć, jak zmienić oponę.

W przypadku jakichkolwiek innych pytań związanych z pojazdem, odwiedź nasz Przewodnik po bezpieczeństwie samochodu , aby znaleźć listy kontrolne bezpieczeństwa samochodu i możliwości edukacyjne.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz