PROBLEMY Z CZYSTYM JEDZENIEM

dieta 1600 kcal

Z naciskiem na świeżą, minimalnie przetworzoną żywność, czyste odżywianie może być podejściem do jedzenia, które wydaje się mieć logiczny sens. Ale kiedy kopiesz pod powierzchnią, istnieje wiele problemów z czystym odżywianiem, które mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Ten post omawia, w jaki sposób czyste odżywianie może się nie udać i na czym zamiast tego należy się skupić.

Na początku mojej kariery dietetyka, a nawet przez pierwsze kilka lat blogowania, zidentyfikowałem się jako „czysty zjadacz”. Jak większość praktykujących, którzy przychodzą do podejścia niedietetycznego, spędziłem znaczną ilość czasu okrakiem między dwoma różnymi paradygmatami. Częścią tego był mój czas jako „czystego zjadacza”, o którym pisałam więcej w tym wpisie na blogu . W tym czasie zdałem sobie sprawę, że diety (a przynajmniej mój bardzo wąski pogląd na to, czym jest dieta) tak naprawdę nie działają. Co z tego, że zamiast skupiać się na wadze, po prostu skupiliśmy się na „zdrowym odżywianiu”. Brzmi trochę jak Zdrowie w każdym rozmiarze, prawda? Dieta brzmi teraz trochę nudno.

Jak zdałem sobie sprawę, podczas gdy czyste odżywianie było zakorzenione w czymś pozornie racjonalnym – że dieta bogata w świeżą żywność jest ogólnie promująca zdrowie – czyste odżywianie jest kolejnym sztywnym i moralistycznym sposobem kontrolowania jedzenia i powodowania stresu, a nie sposobem do poprawy zdrowia. Zasadniczo czyste odżywianie to po prostu kolejna dieta.

NIE MA JASNEJ DEFINICJI, CZYM JEST CZYSTE ODŻYWIANIE

Normalnie powiedziałbym, że brak sztywnych zasad dotyczących jedzenia to dobra rzecz. Ale w przypadku czystego jedzenia, stworzyło to środowisko, w którym ludziom łatwo jest ograniczać coraz więcej produktów spożywczych w pogoni za coraz bardziej „czystszą” dietą. Czyjaś definicja czystego jedzenia może obejmować spożywanie większej ilości świeżej żywności i minimalizowanie przetworzonej żywności, która z żywieniowego punktu widzenia jest całkowicie fajna, aż do wyeliminowania glutenu, cukru, mięsa, nabiału i wszystkiego, co pochodzi z opakowania, które jest żywieniowy punkt widzenia z dużym prawdopodobieństwem jest niedoborem żywieniowym.

Jednym z powodów, dla których tak łatwo jest wycinać coraz więcej produktów spożywczych, jest to, że czyste odżywianie demonizuje przetworzoną żywność, a kiedy naprawdę przyjrzysz się definicji przetworzonej żywności, prawie wszystkie produkty są przetworzone. Planujesz ugotować filet z łososia, który kupiłeś na obiad? Gotowanie jest technicznie przetwarzane! Chcesz zaoszczędzić czas dzięki wstępnie posiekanej sałacie? Również przetwarzanie. Chcesz cieszyć się jagodami poza sezonem? Żywność mrożona jest również przetwarzana. Dieta insulinooporność często jest potrzebna wielu mężczyzną.

Chociaż większość ludzi zgodziłaby się, że są to całkowicie pożywne pokarmy, kiedy wpadniesz do czystej króliczej nory, czasami nie jest to takie jasne. Zwłaszcza, gdy głosy, które się rozmnażają nie są dokładnie oparte na nauce. Ponieważ nie ma jasnej definicji czystego odżywiania, wiele osób będzie stale odcinać coraz więcej produktów spożywczych, ponieważ uczą się coraz więcej (zwykle niedokładnych i siejących strach) informacji o jedzeniu. Dawni czyści ludzie, z którymi pracowałem, opisują ciągłą niepewność związaną z jedzeniem, ponieważ nigdy nie są pewni, czy to, co jedzą, jest w porządku. Dieta 1200 kcal w pracy to teraz standard.

CZYSTE ODŻYWIANIE DEMONIZUJE JEDZENIE, OZNACZAJĄC JE JAKO „DOBRE” LUB „ZŁE”

Czyste odżywianie powoduje poczucie winy i wstydu w związku z jedzeniem, tworząc hierarchie – czyste, dobre jedzenie kontra brudne, niezdrowe, złe jedzenie. Dieta lekkostrawna brzmi całkiem przyjemnie. To binarne podejście jest niedokładne pod względem odżywczym. Chociaż z pewnością istnieją produkty zawierające więcej składników odżywczych niż inne, to co sprawia, że ​​jest to „zdrowszy” wybór, jest znacznie bardziej zniuansowane niż witaminy, minerały i błonnik. Równie ważną rolę odgrywają wygoda, więzi społeczne i kulturowe, a także inne czynniki sytuacyjne i indywidualne.

Nawet jeśli odżywianie było tak proste, jak dobra i zła żywność, etykietowanie żywności w taki sposób nie pomaga w spożywaniu tych produktów w zdrowy sposób. Oznaczanie jedzenia jako dobrego i złego podsyca zaburzone zachowania żywieniowe, zwłaszcza cykl ograniczania objadania się . Innymi słowy, myślenie o jedzeniu jako złym niekoniecznie oznacza, że ​​zjadałbyś go mniej, tylko że jadłbyś go bardziej chaotycznie.

CZYSTE JEDZENIE MÓWI, ŻE NIE CHODZI O WAGĘ… ALE TAK NAPRAWDĘ TAK JEST

Minimalizując cel utraty wagi, czyste odżywianie może wpłynąć na trend odchodzenia od wyraźnych diet w kierunku dobrego samopoczucia, coś, co dietetyk Christy Harrison nazywa „Dietą dobrego samopoczucia”. Według jej definicji Dieta Wellness to „podstępne, nowoczesne przebranie kultury dietetycznej, która rzekomo dotyczy „dobrego samopoczucia”, ale w rzeczywistości polega na przedstawieniu rzadkiego, perfekcjonistycznego, dyskryminującego pomysłu na to, jak powinno wyglądać zdrowie”. Innymi słowy, chociaż utrata masy ciała może nie być wyraźnym celem, utrata masy ciała jest implikowana przez skupienie się na wizerunkach szczupłych, młodych, w większości białych kobiet jako maskotek, subtelnie (lub nie tak subtelnie) twierdzących, że jeśli jesz jak oni, będziesz wyglądają jak oni.

CZYSTE JEDZENIE IZOLUJE SPOŁECZNIE

Jedzenie i jedzenie poza domem to jeden z najczęstszych sposobów nawiązywania kontaktów społecznych. Co się dzieje, gdy próbujesz jeść czysto? Chociaż są restauracje, które losują „czyste składniki”, po prostu spróbuj przekonać grupę sześciu osób do wyjścia na sałatkę z jarmużu i grillowanego łososia. Albo to, albo zagranie 20 pytań z kelnerem, aby wymyślić coś w menu, które spełnia twoje zasady czystego jedzenia! Wielu byłych „czystych smakoszy”, z którymi pracowałem, mówiło, że kiedy wyszli coś zjeść, starali się być mniej restrykcyjni, ale często potem mieli poczucie winy. Oczywiście, ten stres często jeszcze bardziej podsycał ich restrykcje, powodując bóle brzucha, które obwiniali o „nieczyste” jedzenie, a nie stres czy przejadanie się czymś, ponieważ nie byli pewni, kiedy będą mieli okazję ponownie to zjeść .

Jednym z najważniejszych aspektów zdrowia jest posiadanie silnych więzi społecznych. Jednak czyste odżywianie, coś, co rzekomo ma na celu poprawę zdrowia, prowadzi do izolacji społecznej, utrudniając elastyczność i cieszenie się wydarzeniami towarzyskimi, które obejmują jedzenie. Jak już pisałem w przeszłości, dieta może mieć ogromny wpływ na Twoje życie społeczne, a to szkodzi zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. 

CZYSTE OŚRODKI ŻYWIENIOWE TO WYBIELONY OBRAZ ZDROWIA I ODŻYWIANIA

Jestem kimś, kto zawsze cenił poznawanie i docenianie innych kultur poprzez jedzenie, nawet gdy byłem głęboko pochłonięty światem czystego jedzenia. Gdybyś mi wtedy powiedział, że czyste odżywianie podtrzymuje pogląd białej supremacji na zdrowie i odżywianie, jestem pewien, że przewróciłbym oczami. 

Jednym z przykładów jest to, jak żywność uważana za „nieczystą” jest często podstawą kuchni innych kultur. Na przykład, demonizuje się biały ryż w miejsce brązowego ryżu, który jest rzadko spożywany w większości krajów azjatyckich, w których ryż jest podstawowym produktem. Innym przykładem jest tłuszcz wieprzowy, podstawowy element tradycyjnej kuchni Afroamerykanów, który jest często używany zarówno jako tłuszcz kuchenny, jak i składnik aromatyzujący w wielu wysoce odżywczych produktach spożywczych, takich jak fasola i warzywa.

Innym razem całe kuchnie są oznaczone jako niezdrowe. Pomyśl o tym, jak często mówi się o kuchni meksykańskiej, tak jakby menu w Taco Bell odzwierciedlało kuchnię całego kraju z całą jego różnorodnością kuchni regionalnych.

(Pasek boczny: To, co zawsze sprawia, że ​​nienawidzę Taco Bell, to to, że z punktu widzenia żywienia jest to jedna z bardziej pożywnych opcji fast foodów! Poza tym ich fasolowe burrito jest idealnym jedzeniem i umrę na tym wzgórzu.)

Chińskie jedzenie jest również oznaczane jako niezdrowe. Pamiętasz, jak biała para próbowała otworzyć restaurację z chińskim jedzeniem „czysto jedzącą”? Wynikało z tego, że chińskie jedzenie jest z natury nieczyste lub brudne, grając w stare stereotypy dotyczące azjatyckiego jedzenia. Wyobraź sobie, jak by to było, gdyby Twoja kuchnia kulturalna była oznaczona w ten sposób?

Nie tylko to, ale jedzenie, które często stawia się na piedestale w czystym jedzeniu, jest wyjątkowo eurocentryczne. Proste przewinięcie #cleaneating na instagramie pokazuje, że to prawda! A kiedy wyróżnione są potrawy z innych kultur, jest bardziej prawdopodobne, że zostaną one przywłaszczone przez „zdrowe” wersje lub egzotyczne. Wszystko to powiedziawszy, czyste odżywianie tworzy obraz zdrowia, który sprawia, że ​​ludzie z innych kultur czują, że nie mają do niego dostępu, chyba że zrezygnują lub nie zmodyfikują żywności, z którą dorastali.

CZYSTE JEDZENIE JEST NIEZWYKLE CZASOCHŁONNE

W rzeczywistości żywność wygodna sprawia, że ​​jedzenie jest zdrowsze, łatwiejsze, bardziej dostępne i przyjemniejsze. Sosy i sosy butelkowane szybko dodają smaku po prostu przygotowanym potrawom (oto kilka przykładów przypraw, które uwielbiam ). Mrożone posiłki to łatwy lunch i o wiele zdrowsze niż pominięcie posiłku. Pudełkowa mieszanka ryżu o smaku lub makaron z serem w pudełku pozwoli Ci zaoszczędzić czas, dzięki czemu możesz przygotować pyszną wegetariańską przystawkę.

Co robić zamiast czystego jedzenia

Mam nadzieję, że czytając ten post, dostrzeżesz podstępną stronę czystego jedzenia. Ale może nadal chcesz jeść trochę zdrowsze? PS Jeśli nie, to w porządku! Nikt nie ma obowiązku skupiania się na odżywianiu, a robienie tego NIE czyni cię lepszym człowiekiem. Uważam, że odżywianie powinno być dostępne dla każdego, ale to nie znaczy, że każdy musi je realizować.

Możliwe jest podkreślenie świeżej żywności zamiast obsesji na ich punkcie. Dążenie do spożywania większej ilości świeżej żywności, o ile nie odbywa się to w sposób sztywny i restrykcyjny, może być promujące zdrowie. Świeża żywność jest często bogata w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik, więc spożywanie większej ich ilości jest wspaniałym sposobem na zwiększenie spożycia składników odżywczych. Możesz jeść więcej świeżej żywności bez etykietowania jej jako czystej i brudnej, dobrej i złej.

Zachęcam Cię do pomniejszenia i zastanowienia się nad dużymi zmianami, które możesz wprowadzić, aby wprowadzić więcej świeżej żywności. Może to wyglądać jak próba dodania owocu do śniadania, mająca na celu zrobienie raz w miesiącu dużego posiłku, który można zamrozić w osobnych pojemnikach na pracowite dni, lub wybranie zwykłego dnia tygodnia, aby iść do sklepu spożywczego, mieć pod ręką mnóstwo świeżej żywności. Jeśli potrzebujesz większego wsparcia w zrozumieniu, jak wygląda odżywianie z perspektywy niedietetycznej, zajrzyj do mojej książki Gentle Nutrition , która dogłębnie zgłębia temat. Jak lubię mówić, pomaga to trochę odpocząć od odżywiania, dzięki czemu możesz jeść trochę zdrowiej.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz