Jak ułożyć patio: 4 kroki do idealnego wykończenia

Chcesz wiedzieć, jak położyć taras? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak wybrać i ułożyć odpowiednią podstawę, odłożyć płyty i oszacować koszty.

Nauczenie się układania tarasu oznacza, że ​​możesz przekształcić rzadko używaną przestrzeń za tylnymi drzwiami lub na końcu ogrodu w coś znacznie bardziej zachęcającego. Ważną rzeczą jest także zaopatrzenie się w porządne gwoździe do gwoździarki, do łączenia paneli z obudową, oraz solidnej gwoździarki, a wszystko to oferujemy my. Zainwestuj jednocześnie w meble ogrodowe, aby stworzyć idealne miejsce do wypoczynku i cieszenia się słońcem. Wprowadź grzejnik tarasowy, oświetlenie tarasowe i piec do pizzy, aby cieszyć się posiłkiem na świeżym powietrzu z przyjaciółmi do późna w nocy. Niezależnie od tego, co zamierzasz wykorzystać na swoim nowym patio, powinieneś pomyśleć o pomysłach na patio , aby wiedzieć, ile płyt będziesz potrzebować. Po zaplanowaniu swojego patio możesz zacząć szukać najlepszych cen i organizować dostawy, które, miejmy nadzieję, nadejdą w tym samym czasie. Tutaj przedstawiamy kroki, które musisz wykonać, oraz narzędzia potrzebne do stworzenia nowej przestrzeni na zewnątrz. Odpowiadamy również na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących układania tarasu.

Jak ułożyć patio: narzędzia i materiały, których będziesz potrzebować
Kielnia
Łopata
Taczka
Wiaderko
Grabie
Poziomica długa
Taśma miernicza
Młotek gumowy
Łącznik do cegieł
Mieszalnik cementu (opcja)
Piasek
Cement
Pod-baza
Płyty tarasowe

1. Zaznacz i odkop
Pierwszym krokiem jest wyznaczenie obszaru, na który ma trafić patio. Możesz użyć sznurka i kołków – kołki do namiotu są dobre, jeśli masz jakieś leżące w pobliżu – lub oznacz farbą w sprayu, jeśli je masz. Dodaj dodatkowe kilka cali z każdej strony, aby uzyskać rozbieżności w pomiarach. Teraz weź łopatę i wykop cały obszar na głębokość około 150 mm. Pozwoli to na około 100mm na kruszywo podbudowy, 40-50mm na warstwę piasku i cementu oraz głębokość płyt. Zachowaj wystarczającą ilość ziemi i darni, aby wypełnić wokół krawędzi po zakończeniu. Teraz musisz ubić ziemię przed odłożeniem podstawy. Możesz to zrobić, stojąc na ziemi z zamkniętymi stopami i stawiając małe kroki. Zrób to na całym obszarze.

2. Dodaj bazę podrzędną
Przed dodaniem podstawy – poproś lokalnego sprzedawcę budowlanego o poradę, czego użyć – wbij drewniane kołki z odsłoniętymi 100 mm. Umieść jedną co metr i użyj poziomicy, aby utrzymać je w poziomie. Teraz dodaj bazę i rozprowadź równomiernie metalową grabką. Musisz zagęścić podstawę. Możesz to zrobić za pomocą wałka do trawy lub wynająć zagęszczarkę płytową — zwłaszcza jeśli układasz duże patio. Alternatywnie możesz użyć sabotażu ręcznego wykonawcy, jeśli masz mało miejsca — ostrzegaj, że to ciężka praca.

3. Dodaj piasek i cement
Teraz dodaj wierzchnią warstwę podłoża, która powinna być zrobiona z ostrego piasku i cementu. Użyj proporcji 1 część cementu na 4 części ostrego piasku i wymieszaj na taczce. Alternatywnie użyj betoniarki, jeśli układasz duże patio. Dodaj trochę wody do zwilżenia i wymieszaj. Dodaj drewniane kołki na wymaganej głębokości – 40-50 mm – i wystarczająco daleko od siebie, aby można było umieścić prosty kawałek drewna na obu końcach i przeciągnąć w celu wyrównania. Będziesz potrzebować tak zwanego spadku z tyłu patio do przodu, aby ułatwić odpływ wody. Powinno to wynosić około 10 mm na każdy metr. Odpowiednio wyreguluj kołki. Teraz dodaj mieszankę, rozprowadź łopatą i użyj prostego kawałka drewna do wyrównania. Użyj poziomicy, aby to sprawdzić. Szybkim oszustwem, jeśli na patio będzie niewielki ruch, jest ułożenie mieszanki piasku i cementu na sucho, wyrównanie i zwilżenie drobnym strumieniem z węża.

4. Połóż i skieruj swoje płyty
Zacznij od łatwo dostępnego narożnika dla pierwszej płyty. Zwilż tył płyty i umieść na podstawie. Użyj gumowego młotka i uderz w środek, aby pomóc w ułożeniu płyty. Sprawdź za pomocą poziomicy, aby upewnić się, że jest wypoziomowany. Teraz dodaj kolejne płyty z jednej strony i sprawdzaj, czy są wypoziomowane w jedną stronę i czy odpowiadają spadkowi z drugiej. Aby uzyskać równomierne wykończenie, użyj podkładek dystansowych do płyt o odpowiedniej wielkości – zwykle 10 mm. Użyj poziomicy dla każdej płyty i długiego kawałka prostego drewna w poprzek iw dół, aby sprawdzić, czy nie ma przerw. Wyreguluj kilkoma uderzeniami gumowego młotka. Po zakończeniu układania płyt pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Po wyschnięciu użyj nadmiaru ziemi i darni do wypełnienia wokół krawędzi. Wskazywanie patia to ostatni krok do uzyskania idealnego wykończenia.

Czy mogę samodzielnie położyć patio?
Jeśli jesteś kompetentnym majsterkowiczem, nie powinieneś mieć problemów z układaniem tarasu. Musisz jednak upewnić się, że dobrze się przygotowujesz i jesteś gotowy do ciężkiej pracy. Układanie patio wiąże się z dużym obciążeniem, więc przygotuj się na kilka bólów. Jeśli nie masz tego, czego potrzebujesz, być może będziesz musiał wyskoczyć na kilka narzędzi. Nie będzie to kosztowne, ale niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, aby uzyskać dobre, trwałe wykończenie.

Czy mogę położyć patio na piasku, ziemi lub trawie?
Możesz układać płyty bezpośrednio na piasku, ale aby zapewnić bezpieczniejszą podstawę, musisz co najmniej wymieszać ją z cementem. Ułożenie patio na ziemi lub trawie jest możliwe, ale nie jest zalecane. Patio prawdopodobnie się przesunie, powodując, że płyty staną się nierówne, niebezpieczne i mało praktyczne.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz