Gdzie i kiedy należy stosować Środki Ochrony Indywidualnej

Podstawowe zasady

• Tam, gdzie jest to konieczne, należy stosować środki ochrony indywidualnej (ŚOI).
  • ŚOI zapobiegają obrażeniom ciała lub obrażeniom pracowników.
  • ŚOI stosuje się tylko wtedy, gdy nie można uniknąć ryzyka wypadku lub ryzyka zdrowotnego spowodowanego środkami.
  • Pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom niezbędne środki ochrony osobistej i ponieść koszty.
  • Jako pracodawca zaangażuj specjalistów ds. Bezpieczeństwa pracy i pracowników, których dotyczy problem, w zakup środków ochrony osobistej.

Kiedy stosujemy ŚOI?

Przepisy prawne są jasne: Noszenie i używanie środków ochrony indywidualnej powinno zapobiegać zranieniu pracowników lub pogorszeniu ich zdrowia.

Przed wprowadzeniem ŚOI do firmy należy jednak zawsze najpierw sprawdzić, czy istnieją możliwości uniknięcia zagrożeń związanych ze środkami zastępczymi, środkami technicznymi lub organizacyjnymi.

Dlatego przed zakupem ŚOI, jako osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo pracy w firmie, musisz przejść przez następujące punkty:

Oceń miejsce pracy

Aby ocenić miejsca pracy (strefy, zaplecze techniczne, działania), najlepiej utworzyć katalog wymagań na podstawie oceny ryzyka. Między innymi wprowadź następujące informacje:

• działania
  • rodzaj zagrożeń
  • miejsce występowania zagrożeń

Specjalne warunki w miejscu pracy muszą być znane, aby można było wybrać właściwe środki lub odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Warunki te obejmują na przykład:

• temperatur
  • temperatura Kontakt
  • promieniowanie cieplne
  • natężenie dźwięku
  • kurz
  • skutki pogody
  • wilgotność
  • Charakterystyka substancji niebezpiecznych i czas narażenia
  • warunki glebowe

Do tej oceny należy zaangażować specjalistów firmy zajmujących się bezpieczeństwem pracy (ASA) i pracowników, których to dotyczy, aby mogli wnieść swoje doświadczenie i wiedzę.

Zastosuj zasadę STOP

Tak zwana zasada STOP określa kolejność, w jakiej należy podjąć środki ochronne przeciwko zagrożeniom:

1. Zastąpienie (środki
    zastępcze ) Zastąpienie niebezpiecznych procedur roboczych, substancji i sprzętu przez nieszkodliwe lub mniej niebezpieczne.
  2. Środki techniczne
    Urządzenia ochronne, balustrady, siatki bezpieczeństwa, obudowy, wychwytywanie emisji (np. Wydobycie źródła, ewentualnie zoptymalizowany przepływ powietrza i zwiększona wentylacja), zamki itp.
  3. Środki organizacyjne
    Czas trwania ekspozycji ograniczony (zmiana pracy, czas wolny), szkolenie, regulacja obowiązków, nadzór.
  4. Indywidualne środki ochrony (nosić środki ochrony indywidualnej)
    Na przykład sprzęt chroniący przed bezpośrednim narażeniem (np. Podczas przenoszenia substancji niebezpiecznych w otwartym systemie) lub przed możliwym narażeniem (np. Rozprysk chemikaliów, spadający przedmiot).
Wyjątki od zasady STOP

Nie zawsze można zastosować zasadę STOP. Na przykład w nagłych wypadkach zagrożeniu dla ludzi często można przeciwdziałać tylko za pomocą środków ochrony indywidualnej.

W innych przypadkach stosowanie ŚOI jest obowiązkowe z mocy prawa. Tak więc kask ochronny, który musi być noszony w każdym przypadku zgodnie z art. 5 rozporządzenia budowlanego:

• w pracach budowlanych i mostowych aż do zakończenia budowy płaszcza
  • do prac w obszarze dźwigów, sprzętu do wykopów i specjalnego sprzętu inżynieryjnego
  • w wykopach i budowie szybów, a także przy budowie wykopów
  • w kamieniołomach
  • w budownictwie podziemnym
  • podczas prac strzałowych
  • podczas rozbiórki lub prac rozbiórkowych
  • w konstrukcji drewnianej i metalowej
  • podczas pracy na rurociągach i na rurociągach

Czasami ŚOI są stosowane zamiast rozwiązań technicznych, gdy praca jest wykonywana sporadycznie lub rzadko, na przykład:

• ŚOI na wypadek awarii na rzadko naprawianym dachu
  • Odzież ochronna przed silnymi polami elektromagnetycznymi do konserwacji ruchomych anten radiowych
  • Odzież ochronna do sporadycznej zimnej pracy.

Nie ma wyczerpującej listy zadań i procedur, które wymagają użycia środków ochrony osobistej.